O ojcostwie
Ukazał się 190 numer „Wieczernika”
Ojcostwo to temat, który nikogo w życiu nie ominie. Jak temat obowiązkowy w szkolnej podstawie programowej – to trzeba przerobić.
Kiedy mężczyzna dowiaduje się, że został ojcem, wówczas rozpoczyna się przygoda zwana „ojcostwem”. Czym ona jest, jaki ma smak, w co należy się na tę drogę zaopatrzyć, o czym zawsze pamiętać i jaka jest misja do wypełnienia – odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w najnowszym numerze „Wieczernika”.
Jeśli jest się dzieckiem, trzeba w pewnym momencie przyjrzeć się swojemu Tacie i swojej z nim relacji. Jako dzieci mamy tendencję do subiektywnej oceny rodziców, od jednej skrajności, jaką jest wręcz heroizacja, do drugiej, wyolbrzymiającej wady i poddającej krytyce surowszej niż u najsurowszego nauczyciela. Potrzeba wysiłku i pracy z obu stron, aby stawać w prawdzie wobec siebie i w pełni miłości siebie akceptować. Kształt naszej relacji z Tatą ma decydujący wpływ na nasze dorosłe życie. Warto wczytać się w zawarte w numerze świadectwa ojców i skonfrontować je ze swoimi rodzinnymi doświadczeniami. Ze świadectw tych wyłania się bogactwo przeżyć i unikatowych historii życia, ale to co mnie uderza, to pewna cecha wspólna, mianowicie świadomość odpowiedzialności za dar nowego życia i pragnienie dobra dla tych, za których ojcowie biorą odpowiedzialność. A co Ty lubisz w swoim Tacie?
Czy przygoda zwana „ojcostwem” będzie trwała wiecznie? Na pewno tutaj na ziemi, póki śmierć nas nie rozłączy. Śmierć to próg, za którym wpadamy w ramiona OJCA. Zamyślenie nad tym, jak wspaniały jest to Ojciec – kochający, tkliwy i bliski – proponuje ks. Adam Prozorowski. Życzymy owocnej współpracy z artykułem, który być może odsłoni przed nami świeże spojrzenie na osobę Boga Ojca.
Pewną namiastką Boga Ojca na ziemi może być „ojciec duchowy”, który troszczy się o wzrost naszej relacji z Jezusem. Na czym polega posługa duchowego ojcostwa oraz czy każdy chrześcijanin takiej szczególnej opieki potrzebuje, wyjaśnia wywiad z księdzem Damianem Brylem. „Dzięki podpowiedziom duchowego przewodnika można łatwiej poznawać siebie w prawdzie, co, choć bolesne, jest przecież koniecznym doświadczeniem do tego, aby nie ulegać złudzeniom, błędom, zniechęceniu i iść drogą rozwoju życia duchowego.”
W tym numerze każdy znajdzie coś dla siebie, Tatusiowie – ogromne bogactwo nie tyle książkowych porad, co opartych na doświadczeniu przemyśleń, wszyscy inni – spojrzenie na siebie względem Boga Ojca, kierownika duchowego, męża, taty
Magdalena Roszak
„Wieczernik”
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
zamówienia i prenumerata:
tel. 061 862 53 73
Spis treści
Ojcostwo
- ks. Adam Prozorowski Bóg Ojciec
- Jan Halbersztat A po co ma się tatę?
- Magdalena Lesiak Ojciec nowej epoki
- Dobry ojciec rozmowa z ks. Wojciechem Ignasiakiem
- Co lubię w moim tacie
- Być ojcem – świadectwa
- Cud – świadectwo
- Ojcostwo duchowe rozmowa z ks. Damianem Brylem
Na drodze ucznia
- Siódmy anioł Problemy wychowawcze
- Czego uczy nas Tora Abraham w Egipcie
- Perły liturgii Jak kadzideł dym
- Szkoła modlitwy Dlaczego możemy ufać, że nasza modlitwa do Boga zostanie wysłuchana?
- W szkole animatora Nowy człowiek
Ze wszystkich narodów
- ks. Rafał Kobiałka Na brzegu klifu
Spotkania
- Znak jedności
- Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności
We wspólnym budowaniu
- Z Kopiej Górki
- Komentarze
- To lubię
- Biblioteczka
- Na płytach
- Pogodne
Wieczernik Domowy
- Rok Wiary w rodzinie
Wieczernik dla Ciebie
- Na rozstaju dróg
- Ucieczka w otchłań