Drugi moderator
Wielu uczestników oaz, członków Ruchu może powiedzieć o ks. Wojciechu Danielskim tylko tyle że był współpracownikiem i następcą ks. Franciszka Blachnickiego. Myślę że dla zdecydowanej większości jest to postać tylko historyczna. Temat bieżącego numeru „Wieczernika” przybliża osobę drugiego moderatora Ruchu.
Ze świadectw osób znających osobiście księdza Danielskiego wyłania się osoba życzliwa, ciepła, pełna humoru, wzbudzająca zaufanie. Człowiek zatroskany o bliźniego, nie tylko o jego życie duchowe, ale również doczesne. Lubiący przebywać z rodzinami, umiejący bawić się, rozmawiać z dziećmi, pełen naturalnego szacunku dla ludzi starszych. W Jego towarzystwie każdy czuł się jak ze starszym bratem lub pod czujnym, troskliwym okiem ojca. Człowiek mający swoje pasje, dostrzegający piękno wokół siebie, doceniający trud codziennych czynności.
Z wielką pobożnością oddawał się modlitwie, a także celebracji liturgii. Był liturgistą w jak najlepszym znaczeniu tego słowa. Dla ks. Wojciecha liturgia była czasem najbardziej świętym, przeżywał ją w sposób mistyczny.
Miał głęboką wiarę w moc kapłańskiego błogosławieństwa. Wielką troską darzył kleryków, neoprezbiterów i innych kapłanów. Dbał szczególnie o formację tych ostatnich jak również, moderatorów, moderatorek, animatorów i diakonii.
Jako następca księdza Blachnickiego, ks. Wojciech był strażnikiem charyzmatu Ruchu. Kiedy mógł zawsze radził się ks. Franciszka, ten z kolei obdarzał pełnym zaufaniem księdza Wojciecha. Wszystkie swoje homilie i kazania nagrywał i konsultował z ojcem Franciszkiem. Czytał wszystkie maszynopisy przygotowywanych materiałów Ruchu, przepisywał, pisał komentarze i uwagi. Miał duże zamiłowanie do języka polskiego, jego historii, dbał o poprawność mowy i pisma.
Zapraszamy do lektury i zachwytu nad osobą księdza, który był naprawdę Bożym człowiekiem, świętym kapłanem, sługą swych bliźnich.
Anna Krynicka
W numerze znajdują się teksty przybliżające osobę ks. Wojciecha Danielskiego. Robert Derewenda przedstawia jego postać, próbuje podsumować czas pełnienia posługi moderatora krajowego przez ks. Wojciecha. Obszerny wywiad z Grażyną Wilczyńską to spojrzenie na ks. Danielskiego okiem bliskiej współpracowniczki. Dowiadujemy się, jakim był człowiekiem, jak pełnił posługę, jak odnosił się do innych ludzi, jak celebrował liturgię, jakie relacje łączyło go z ks. Blachnickim.
W numerze znajdują się cztery teksty samego ks. Danielskiego. Pierwszy to „Modlitwa całkowita” – przygotowująca do Eucharystii. Drugi to jego osobiste świadectwo wygłoszone podczas ostatniej prowadzonej przez ks. Wojciecha Kongregacji Odpowiedzialnych. Kolejny tekst to przepiękna analiza relacji łączących św. Pawła, Filemona i Onezyma – homilia mszalna, pokazująca na bazie tych relacji, jak chrześcijanin powinien odnosić się do nieprzyjaciół. O tym, jakim człowiekiem powinien być animator, mówi następny tekst. Ostatni z tekstów ks. Danielskiego zaczyna się od pytania: Czy Ruch Światło-Życie kostnieje, czy w Ruchu nic się już nie rozwinie?
W głównym bloku tematycznym znajdziemy również świadectwa o ks. Wojciechu – krótkie wypowiedzi ukazujące niezwykłość tej postaci. Anna Pełka pisze o corocznej modlitwie przy grobie ks. Danielskiego w Warszawie, ks. Adam Wodarczyk odpowiada na pytanie, dlaczego warto modlić się o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Danielskiego.
„Wieczernik”
http://www.wieczernik.oaza.pl/
http://www.facebook.com/wieczernik.pismo
os. Stare Żegrze 32/5
61-249 Poznań
tel. 61 879 77 69
zamówienia i prenumerata:
tel. 061 862 53 73
Spis treści
ks. Wojciech Danielski
- Robert Derewenda Drugi moderator
- Boży człowiek rozmowa z Grażyną Wilczyńską
- ks. Wojciech Danielski Modlitwa całkowita
- ks. Wojciech Danielski Świadectwo
- ks. Wojciech Danielski Filemon i Onezym
- ks. Wojciech Danielski Strzeż depozytu
- ks. Wojciech Danielski Wierność
- Świadectwa
- Anna Pełka Czas Paschy
- ks. Adam Wodarczyk Sława świętości
Na drodze ucznia
- Siódmy anioł Historia pewnego obrazu
- Czego uczy nas Tora Powołanie Abrahama
- Perły liturgii Skarbiec nieocenionej wartości
- Szkoła modlitwy Co to znaczy uczyć się modlitwy od Jezusa?
- W szkole animatora Terapia
Ze wszystkich narodów
- American dream
We wspólnym budowaniu
- Z Kopiej Górki
- Komentarze
- To lubię
- W Sieci
- Biblioteczka
- Na płytach
- Pogodne
Wieczernik Domowy
- Przemoc w rodzinie
Wieczernik dla Ciebie
- Czystość – coś na swoim miejscu
- Pytania